Kyslíkové pálení: Podrobně o autogenní technologii

Kyslíkové pálení je pojem spjatý především s autogenním řezáním kovového materiálu - v našem případě plechů z černé nebo vysokouhlíkaté oceli. S pomocí autogenní technologie můžete řezat plechy silné od 20 do 300 mm, přičemž vaše autogenní technologie bude integrována v pálicím stroji nebo na speciálním pálicím pracovišti s CNC pro řešení nestandardních úloh.

Jaké stroje se používají při kyslíkovém pálení

Naše společnost pro vás navrhuje a vyrábí pálicí stroje, které jsou špičkou v oboru. Nepřehlédněte například stroje ze série Honkys Profi, nebo speciální CNC pálicí stroje. Na těchto pálicích pracovištích je standardní strojní hořák vybavený řezací a nahřívací hubicí.

 

Nahřívací hubice nahřívá plech tak, aby bylo možné propálit materiál za pomoci řezací hubice. Tím ale její „úkol" nekončí. Nahřívací hubice stále nahřívá místo na plechu, aby mohl dále probíhat dělící řez.

Jaké hořící plyny se využívají s řezacím a nahřívacím kyslíkem

Technologie, o které mluvíme, se nazývá kyslíkové pálení právě proto, že pro pálení používá hlavně kyslík. Jsou to 2 zmíněné plyny - řezací a nahřívací kyslík. Za pomocí řezacího kyslíku doslova vypalujeme řezaný materiál a díky tlaku vyfukujeme ze spáry taveninu.

 

Aby však mohl kyslík hořet, je zapotřebí ještě třetí, tzv. hořící plyn. Pro autogenní technologii se jako hořící plyn používá zejména:

 

  • zemní plyn
  • propan a propan-butan
  • acetylén
  • směsi jako APACHI
  • MAPP
  • methylacetylen-allenová frakce

 

Poslední zmíněná frakce je poměrně novinkou. Je však všeobecně známo, že při pálení za pomoci acetylenu je řez o něco kvalitnější a rychlejší, než při řezání zemním plynem nebo propanem. Acetylen totiž zajišťuje větší výhřevnost kyslíku.

Kdy využít autogenní a kdy plazmovou technologii

Kyslíkovým pálením můžete řezat plech již od 3mm tloušťky. Řez ale bude pomalý a nepříliš kvalitní. Pro plechy do 20 mm tloušťky proto doporučujeme použít plazmovou technologii. Ta dokáže být až několikanásobně efektivnější a navíc ekonomicky výhodnější než autogenní technologie. Autogenní technologii navíc nelze použít pro pálení nerezu, hliníku, mědi, mosazi a dalších slitin.

 

Chcete-li řezat 50mm černou, případně vysokouhlíkatou ocel, pak je autogenní technologie bezkonkurenčně nejlepším řešením. Pokud však chcete řezat například 50mm nerezovou ocel, použijte plazmu, která k řezu využívá inertní plyny.

Potřebujete více informací o kyslíkovém pálení, nebo pomoci s výběrem pálicího stroje?

Kontaktujte nás

Přečtěte si i o dalších zajímavostech ze světa termického zpracování kovů. Pomohou Vám s tím naše stránky a facebook.

+420 561 034 570      info@honkys.eu

 

© 2018 HONKYS a.s. – všechna práva vyhrazena